20 nejčastějších dotazů uchazečů
- Autor zveřejněno
- Kategorie Přijímací řízení
- Datum 05/09/2022
20 nejčastějších dotazů uchazečů
1. S jakým průměrem se k vám dostanu na učební a na maturitní obor?Abyste splnili jedno z kritérií přijímacího řízení, je potřeba získat minimální počet bodů za celkový průměr. U učebního oboru vychází průměr do 2,5; u maturitního do 2,0; u denního nástavbového studia do 2,5 včetně.
Závazná kritéria pro přijímací řízení pro školní rok 2022/2023
2. Kolik musím získat minimálně bodů u přijímacích zkoušek?
Jednotnou přijímací zkoušku zadává CERMAT. Spodní hranice pro získání min. počtu bodů není stanovena.
3. Kolik studentů přijímáte do jednotlivých oborů?
4. Je u oboru kadeřník povinnost nechat se ostříhat?
Ano, bohužel, je to nutnost, neboť se žáci v prvním ročníku, zejména v 1. pololetí „učí“ na sobě – vždy pracují dva žáci, jeden jako model, druhý pracuje. Vzhledem k tomu, že v této době počátečního studia, kdy ještě neumí základní techniky, které práce na „cvičných hlavách“ nenahradí „živý lidský model“ a je třeba, aby měli podmínky a modely, na kterých se mohou zejména stříhání, natáčení apod. naučit. Od druhého ročníku (někteří šikovní žáci již od druhého pololetí prvního ročníku) mohou již pracovat a poskytovat služby i zákazníkům v reálném provozu a tudíž v takové míře není nutno se stříhat – zkracovat délku vlasů navzájem. Je to podobný model, kdy se sestřičky učí v rámci učební a odborné praxe píchat injekce spolužákům. Zákonný zástupce nebo zletilý žák dává souhlas se zkrácením délky vlasů po celé hlavě na délku cca 15–20 cm po dobu studia 1. a 2. ročníku.
5. Jaký je rozdíl mezi praxí a odborným výcvikem a kde probíhají?
V obou případech se jedná o praktické vyučování. Praktické vyučování zahrnuje odborný výcvik, učební praxi a odbornou praxi převážně v reálném prostředí provozoven, firem, poskytující služby veřejnosti nebo ve výrobě. Žáci učebních oborů absolvují odborný výcvik (týden teoretické vyučování a týden odborný výcvik převážně ve školních provozovnách výroby nebo pro veřejnost, nebo na pracovištích jiných právnických a fyzických osob (dále jen firmy). Žáci oboru Gastronomie, Fotograf, Kosmetické služby absolvují jak odborný výcvik, tak odbornou praxi převážně ve školních provozovnách, školních pracovištích a firmách (souvislá), žáci oborů Hotelnictví absolvují učební a odbornou praxi ve školních provozovnách a firmách ve 2. a 3. ročníku, žáci oboru Cestovní ruch absolvují učební a odbornou praxi na smluvních pracovištích (cestovní kanceláře, hotely, informační střediska apod.); žáci oboru Ekonomika a podnikání, Podnikání absolvují souvislé odborné praxe převážně na smluvních pracovištích.
Odborný výcvik probíhá ve školních provozovnách – výroba a poskytování služeb veřejnosti (viz www.charbulova.cz) a na smluvních pracovištích školy Mezi nejvýznamnější školní pracoviště a smluvní pracoviště patří zejména:
Česká 11
- Kavárna UM – učňovská kavárna
- UM obchůdek Česká
Veslařská – Brno Jundrov
Nálepkova
- Cukrářské dílny – výroba
Nové Sady
Trnitá 7
- Pekárna
- Cukrárna
- Kadeřnictví
Charbulova 106
- Kadeřnictví
- Kosmetika
- Prodejna
- Cukrářské dílny – výroba
- Masná a uzenářská výroba
Smluvní pracoviště po městě Brně
- Hotel International
- Hotel Continental
- Hotel Voroněž
- Hotel Maximus
- Hotel Santon
- Globus
- Albert
- Tesco
- a mnoho dalších
6. Jezdí se do zahraničí?
Ano, škola se snaží žáky vysílat do zahraničí, aby zlepšili jazykové schopnosti a nabrali další zkušenosti. Navštěvujeme Rakousko, Anglii, Itálii i další země.
7. Jaké jsou možnosti ubytování pro mimobrněnské žáky?
Žáci si mohou zajistit ubytování v některém ze tří našich partnerských domovů mládeže. Domovy jsou skvěle vybavené, nabízí 2 – 3lůžkové pokoje za cca 600 Kč měsíčně. Jsou v dojezdové i docházkové vzdálenosti od školy cca 10 minut MHD a 5 minut pěšky. Kontakty na konkrétní domovy najdete zde na našich stránkách.
8. Je třeba si u oboru Kuchař-číšník vybrat jen jeden školní vzdělávací program?
Ano, po dlouholetých zkušenostech jsme se zaměřili na přípravu pro výkon povolání kuchař nebo číšník. V případě zájmu o druhé povolání, je možno formou jednoletého zkráceného studia získat po úspěšném ukončení studia i druhý výuční list. Prosíme, nezapomeňte si proto zvolit a vypsat na přihlášku jednu z variant školního vzdělávacího plánu: kuchař nebo číšník.
9. Potřebuji na přihlášce potvrzení od lékaře?
Ano, na všechny obory. Výjimkou jsou obory Ekonomika a podnikání, Cestovní ruch, Podnikání – nástavbové denní studium. Na tyto tři obory potvrzení od lékaře nepotřebujete. Na všechny ostatní ano.
Přehled oborů vzdělání a stanovení podmínek zdravotní způsobilosti
10. Musím vypisovat do přihlášky zaměření, když ho má obor, který jsem si vybral/a?
Ano, za název oboru “Ekonomika a podnikání” napište zaměření buď Cestovní ruch, nebo Obchod a služby.
Za název oboru “Gastronomie” napište zaměření buď Kuchař, nebo Číšník a uveďte na přihlášce doplňující obor vzdělání s výučním listem 65-51-H/01 Kuchař-číšník.
V případě, že je malý počet zájemců o studium, nabídneme náhradní zaměření nebo obor.
11. Kdy budu vědět výsledky přijímacího řízení?
Veškeré informace včetně termínů budou uvedeny v informativním dopise, který Vám zašleme poštou na adresu, kterou jste uvedli v přihlášce. Výsledky zveřejňujeme pod registračními čísly na veřejně přístupném místě ve škole a současně způsobem umožňujícím dálkový přístup.
12. Co mám dělat, pokud nebudu ke studiu přijat
Jestliže je důvodem nepřijetí na školu větší počet uchazečů (nejčastější důvod), můžete podat odvolání. Máte velkou pravděpodobnost, že vaše žádost bude kladně vyřízena. Někteří žáci s lepším bodovým skóre se rozhodnou pro jinou školu a ve vámi vybraném oboru se uvolní místa. Šance na přijetí při podání odvolání je vysoká. Bližší informace, jak podat odvolání, Vám sdělí referentky matriky školy.
Pokud je důvodem nepřijetí nesplnění kritérií, pak odvolání nemá smysl podávat.
13. Platí se školné nebo úplata za vzdělání?
Ne, naše škola je státní, a proto se školné ani úplata za vzdělání neplatí.
14. Je možné získat stipendium?
Ano, u oborů Pekař, Řezník-uzenář a Výrobce textilií je v případě splnění podmínek možné získat stipendium poskytované Jihomoravským krajem v průměrné výši 4 000 Kč na školní rok (výše je stanovena s ohledem na ročník). Žáci z oboru Výrobce textilií mohou navíc získat i speciální stipendium (až do výše 3 000 Kč měsíčně) od partnerské společnosti Nová Mosilana, kde probíhá odborný výcvik a příspěvek na ubytování a stravu.
15. Jaké jsou možnosti stravování ve škole?
Škola má vlastní školní jídelnu na ulici Charbulově, která poskytuje výběr ze tří jídel. Na pracovišti restaurace Nová Svratka zajišťujeme stravování pro žáky, kteří vykonávají odborný výcvik v Jundrově (K-Č, G, HT, C, Kad, KS, Pr). Občerstvení lze zakoupit také ve školní kantýně a prodejnách učňovských výrobků. Vše se nachází v areálu školy Charbulova.
16. Je ve škole WIFI?
Ano, bezdrátové internetové pokrytí je v celé budově školy i na odloučených pracovištích.
17. Můžu si dodělat maturitu, když půjdu na učební obor?
Ano, po dokončení učebního oboru u nás můžete absolvovat nástavbové denní studium v oboru Podnikání. Jde o plnohodnotné maturitní vzdělání a můžete na něj navázat studiem na vyšších odborných i na vysokých školách.
18. Můžu si v průběhu studia něco vydělat?
Ano, za produktivní činnost jsou žáci měsíčně finančně odměňováni dle výkonu. Vždy se zohledňuje podíl výuky a skutečného výkonu produktivní činnosti v rámci odborného výcviku. Týká se všech učebních oborů.
19. Jaké budu mít po škole uplatnění?
Některá smluvní pracoviště, na kterých naši žáci vykonávají odborný výcvik a učební i odborné praxe, jim přímo nabízejí pracovní místa po úspěšném ukončení studia. Nová Mosilana (vedle areálu školy) žákům pracovní místa poskytuje vždy a pravidelně. V případě složení maturitní zkoušky můžete pokračovat ve studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole. Obory na naší škole obecně mají velmi vysokou uplatnitelnost na trhu práce – naše je motto „Vzděláváme pro život“.
20. Mohu v průběhu studia přejít na jiný obor?
Ano, naše škola to umožňuje. Pokud v průběhu studia zjistíte, že Vám obor nevyhovuje, je možné se domluvit na změně v případě splnění stanovených kritérií pro povolení změny oboru vzdělání. To samé platí v případě, že zjistíte, že je pro Vás obor příliš náročný a chcete raději studovat jiný. Vše se dá individuálně řešit, chceme Vám poskytnout vzdělání v oboru, který Vás bude bavit. Ve škole vám vždy poradí naši kariéroví poradci a pracovníci školního poradenského pracoviště, kteří se vám velice rádi budou vždy věnovat a zodpoví všechny další dotazy a možnosti dle vašeho zájmu, schopností, dovedností a příp. zdravotního nebo jiného omezení.